Diskussion:Dobroszyce
What is the source of this information: "Dreske war ursprünglich Stammsitz derer von Czirn" ? Did author mean brothers Hayn and Opitz ?
- The source is Hugo Saurma's book Wappenbuch der Schlesischen Städte und Städtel. The Czirns were noblemen and originally the town of Dreske was their possesion. I actually don't know what you mean with these two brothers, I haven't had them in mind, when I wrote the text... --PetrusSilesius 19:55, 31. Okt. 2007 (CET)
Czirn
" The source is Hugo Saurma's book Wappenbuch der Schlesischen Städte und Städtel. "
thank you, Petrus ;)
" The Czirns were noblemen and originally the town of Dreske was their possesion. I actually don't know what you mean with these two brothers, I haven't had them in mind, when I wrote the text... "
these two brothers, Hayn and Opitz von Czirn, were famous raubritters during Husiths' wars in the beginning of 15th century
from the same time become first note about Dreske/Treszkin (1405)
this is cause of my question
here you've got informations about them (sorry, it's in Polish, and I'm to lazy to translate it into English ;)
"Hayn von Czirne (Hain vel Hans von Czirn, Jan Czirn) - właściwie Jan Czerniawa, zniemczały potomek starego polskiego rodu Czerniawów z Czerniny na pograniczu Wielkopolski i Śląska. Pojawił się wraz z bratem Opitzem w okolicach Wrocławia prawdopodobnie w trzeciej dekadzie XV wieku. Mimo że bracia byli poprzednio karani przez księcia Kazimierza oświęcimskiego jako łotrzykowie, zdobyli zaufanie rad miejskich Wrocławia i Strzelina. W 1427 r. udało im się wejść w posiadanie góry Gromnik i zbudować na nim w 1429 r. zamek, zaś księżna legnicko-brzeska Elżbieta powierzyła braciom opiekę nad ziemią strzelińską, mianując jednego z nich starostą Strzelina (o ile wiem, właśnie Hayna). Jednak gdy w 1428 r. oddziały husyckie pod wodzą taboryty Prokopa Łysego stanęły pod Strzelinem, miasto nie wytrzymało długotrwałego oblężenia i dowodzący obroną Hayn poddał je husytom, przeszedłszy na ich stronę. Gdy jednak szala powodzenia wojennego przechyliła się na stronę miast śląskich, bracia wystąpili przeciw husytom. W czasie wojen husyckich zależnie od koniunktury trzymali raz z taborytami, raz zaś stawali po stronie bogatego mieszczaństwa. Po zbudowaniu na Gromniku zamku Czirnowie zapanowali nad okolicznymi wioskami i drogą z Kłodzka do Wrocławia. Wkrótce przedzierzgnęli się w klasycznych raubritterów i stali się postrachem okolicznej ludności grabiąc przejeżdżających kupców i siedziby biskupie, szczególnie gdy schronienie na Gromniku znalazł inny głośny rabuś, Krzysztof Czarny. Wtedy to ruszyły pod Gromnik zbrojne oddziały wysłane przez połączone siły kupców wrocławskich i biskupa Konrada pod dowództwem księcia ziębickiego Wilhelma. Zjawiły się one pod zamkiem pod nieobecność właścicieli i większości załogi. Obrońcy po dwutygodniowym oblężeniu poddali go na honorowych warunkach, wychodząc z bronią w ręku. Zamek na rozkaz biskupa wrocławskiego został w 1443 r. (inne źródła: w 1439 r.) zburzony. Jednak gdy radosną wieść o zwycięstwie oznajmiało bicie dzwonów we wszystkich kościołach Wrocławia, uchodzący z Gromnika jego obrońcy już zdążyli wedrzeć się do Otmuchowa i złupić tam zamek biskupa. 2 grudnia 1445 r. następcy księżnej Elżbiety (Henryk książę chojnowski i Jan książę lubiński) oddali Strzelin i okolice braciom Czirne w zastaw za 1750 węgierskich guldenów, a rok później Czirnowie kupili od spadkobierców rycerza Marbota Przeworno (według tradycji Hayn miał ponieść śmierć od własnego miecza, zadaną mu przez wrocławskich mieszczan, właśnie na zamku w Przewornie). Wykorzystując sytuację bracia wymogli na Henryku i Janie zgodę na odbudowanie zamku na Gromniku i już rok później z wielką pompą podejmowali ich tam gościną. I tak Czirnowie znów zapanowali nad okolicą."
http://www.sapkowski.pl/forum/viewtopic.php?t=664&start=0&sid=e58593b36c5af08dad06c3982c20d3b4
Defekte Weblinks
Die folgenden Weblinks wurden von einem Bot („GiftBot“) als nicht erreichbar erkannt. |
---|
|
- http://polonius.bibliothek.uni-ulm.de:8080/Meyers2/seite/werk/meyers/band/9/seite/0312/meyers_b9_s0312.html
- Netzwerk-Fehler (7) andere Artikel, gleiche Domain
- Im Jahr 2012 bereits defekt gewesen.
- http://miks.ar.wroc.pl/zamki/z_dol.htm
- Vielleicht ist eine archivierte Version geeignet: archive.org
- http://www.sgtbarycz.pl/dobroszyce/de.htm
- Vielleicht ist eine archivierte Version geeignet: archive.org
- Netzwerk-Fehler (6) andere Artikel, gleiche Domain
- http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=23966&from=publication&
– GiftBot (Diskussion) 14:09, 5. Jan. 2016 (CET)