Benutzer:Stefana Petrovic/Немања Драгаш

aus Wikipedia, der freien Enzyklopädie
Dieser Artikel (Немања Драгаш) ist im Entstehen begriffen und noch nicht Bestandteil der freien Enzyklopädie Wikipedia.
Wenn du dies liest:
  • Der Text kann teilweise in einer Fremdsprache verfasst, unvollständig sein oder noch ungeprüfte Aussagen enthalten.
  • Wenn du Fragen zum Thema hast, nimm am besten Kontakt mit dem Autor Stefana Petrovic auf.
Wenn du diesen Artikel überarbeitest:
  • Bitte denke daran, die Angaben im Artikel durch geeignete Quellen zu belegen und zu prüfen, ob er auch anderweitig den Richtlinien der Wikipedia entspricht (siehe Wikipedia:Artikel).
  • Nach erfolgter Übersetzung kannst du diese Vorlage entfernen und den Artikel in den Artikelnamensraum verschieben. Die entstehende Weiterleitung kannst du schnelllöschen lassen.
  • Importe inaktiver Accounts, die länger als drei Monate völlig unbearbeitet sind, werden gelöscht.

Немања Драгаш (Београд, 6. јул 1992) је српски књижевник, драмски и аудиовизуелни уметник.

мини|Немања Драгаш

мини|Kњижевно вече у Народном позоришту (Београд, 2015)

мини|Књижевно вече у Панчеву (2015)

мини|Двојезична збирка поезије (немачки и српски језик; Београд 2016)

мини|"Оковани сатима" (Књижевно вече у Зеници, 2015)


Биографија

Немања Драгаш је један од најнаграђиванијих младих песника Србије. Основну и средњу школу завршио је у Пљевљима (Црна Гора) и добитник је дипломе "Луча". Од децембра 2012. године најмлађи је члан Удружења књижевника Србије и потпредседник је Савеза књижевника у отаџбини и расејању. Троструки је добитник плакете Савеза књижевника за 2013, 2014, као и за 2015. годину, која се додељује књижевнику за изузетна достигнућа и резултате. Године 2016. добија Златну плакету за песму Алмаса у конкуренцији више стотина аутора из земље и иностранства. Дипломирао је Продукцију на Академији уметности у Београду у класи проф. др Дејане Прњат, као студент са просечном оценом 10. Лауреат је Видовданске награде Академије уметности, која се додељује најбољем студенту. Новине „Политика“ објавиле су чланак о њему у рубрици „ Ово је била њихова година“ у децембру 2012, уврстивши га у најуспешније младе уметнике Србије. Немања Драгаш је, такође, познат и као победник Државног такмичења из биологије за време својих средњошколских дана. Побеђивао је и на такмичењима из математике, енглеског језика и у говорењу поезије. Дела су му превођена на немачки, енглески, шпански, македонски и русински језик.

Књижевна дела

мини|"Обећани свемир" (Књижевно вече у Андрићграду, март 2015)


Немања Драгаш је до сада објавио пет књига поезије:

  • Фантазија у плавом. 2008, ISBN 978-86-87623-09-5[1]
  • Микрофонија зрелости. 2010, ISBN 978-8687623-12-5[2]
  • Обећани свемир. 2014, ISBN 978-86-88271-10-3[3]
  • Оковани сатима. 2015, ISBN 978-86-903069-8-5[4]
  • Избор из поезије. (нем. Gedichtauswahl) 2016, ISBN 978-86-85633-24-9[5]


Поезија

Књижевник Горан Лабудовић је у књижевном часопису „Савременик“ написао чланак о његовој поезији, под називом „Осећај коре багрема“, истичући да је Немања Драгаш нешто најлепше што се догодило српској поезији у последњих десет година са аспекта нових књижевних стваралаца. Један је од ретких аутора који су имали прилику да буду гости Андрићграда и представе своје дело. Обећани свемир је књига која је и прва награда Фестивала поезије младих у Врбасу, и са којом Немања Драгаш креће на пут око света, да покаже колико вреди њетова поезија, овог пута као већ афирмисани песник. Драгаш нам доноси свежину стихова, нескривени оптимизам, и ону ведру страну света о којој пише, чак и када су теме тешке, недохватне, негде у дубини бића. Или, ако су теме традиционалне, а дате на нов, свеж начин који је одолео бројним пробама времена. Тако у песми „Јутарњи лет за октобар“ налазимо стих:

Залупи вратима и окачи своју сјенку о клин,
Нећу те вратити истим путем.
Обећавам.

Или, у истој песми:

Твоје погледе заклопили су туђи дланови без линија,
А кожа твоја носи само осјећај коре багрема
И презирем твоје ријечи које доносе оправдања
А заборављају да кажу нешто важно
Свим зидовима који желе да чују.

Фернандо Песоа је записао: Бити песник, то није моја тежња, то је мој начин да будем сам. И Немања Драгаш је сам, насред света, на сред белог листа хартије, кога треба исписати доживљајима и унеобичајеним искуством дајући нам повод за размишљање о сопственој самоћи. Песникова самоћа у односу, интеракцији са окружењем и животом јача песника и пружа му руку на крају песме. Поезија Немање Драгаша лично је искуство, став, закључак, сан, идеја једног младог човека у непоетском времену у коме је чак и етика стављена под тепих приземног биља. Али, он је одолео изазовима тренутних, дневних и нелирских тема. Реч је о поезији која није једносмерна, него се њено кретање одвија у разним правцима. Постоји специфичан флуид чије се кретање условљава најмањим титрајем ветра, а некада тек снажним замасима весла.

Збирка поезије Обећани свемир има четири циклуса: "Не враћај ме" (10 песама), "Сомот и прашина" (10), "Лакше од стварности" (8) и "Четврти зид" (10). Многе речи у њој имају симболички набој. Важи то, на пример, за број четири (четири циклуса збирке, четврока у наслову последњег), који, између осталог, означава целовитост, свеукупност, довршеност, солидарност, земљу, ред, релативност, правду. Симболичко значење има и вода како је насловљена песма којом се зборка отвара. Попут воде, Драгашевом збирком, мрешкају се различите теме и поетски поступци. Ту су и земља, небо, ватра. Једнако и камен. И изузетно фреквентне речи: кап, суза, облак, свемир, сан, и посебно - тишина. Синтагме попут: оковани сати ("Оковани"), старији кораци ("Безусловност"), капут магле ("Када ме сунце заборави"), уморна истина ("Руком прекривено небо") показују како је песник у стању да метафорички узвихори речи и учини их далеко новијим и свежијим него што оне на први поглед изгледају. Још већи је распон и игривост песничких слика, не ретко сновиделно разиграних, али и метафизичким окрзнутих: немам право да мијењам живот за вјечност ("Вода"), Пут се у пут увлачи. Ваздух се у зрно претвара. ("Недореченост"), Котрља се пламен као млад Мјесец пољима свемира ("Мреже и опсене"), прљавим длановима усуда ("Кавез за опроштаје").

Иако млад, песник и за глосама потеже: Од превише слободе се лагано умире ("Јутро"). Ова глоса очигледно је оксиморонска. Оксиморонске двосмислице налазимо и у другим стиховима. Задржаћемо се на два примера: Заборавили смо на корачања погледом ("Равнотежа") и Да смрт овог трена никад не дође ("Адађо за бесмртну Ерато").

Драгашева поезија је млада, али не и младалачка поезија. Она која на упечатљив начин показује оно, што делује помало неочекивано - зрелост младости.

Душан Стојковић (Књижевни часопис "Жрнов")


(ПРИ)ПАДАМ
(Ис)пуштам (са)те као шаке пуцајући нар
Дишем кроз отворе на вештачкој кожи
Шапућем су(ви)шне нити мрежама паука
Укршта(ва)м пертле са жицама тролејбуса
Израстајућег града дана после (да)нас
Окрећем главу да прошлости (из)јавим (са)учешће
Склапам се (лепо) у џеповима одлазећим
Ми(с)лим (о) сен(к)ама које личе на људе
О(бич)не речи које заједно лепо звуче
(Редовно) заборављам у ходу
Док (о)смехом из(а) огледала
Грабим прилику
Да се (про)нађем
Очи у очи
Са (о)собом.

мини


Признања

Немања Драгаш је освојио бројна признања на конкурсима и фестивалима из области књижевности. Његове песме објављиване су у часописима и зборницима, као што је књижевни магазин за Балкан, часопис „ Авлија“, зборник „Сазвежђа 10“, Диоген про култура магазин[6], Стремљења, Жрнов, Књижевне новине, часопис „ Траг“, часопис „Весна“, часопис за књижевност, уметност и културну баштину „ Бдење “ 2013, зборник „ Изворник 4“ Књижевног клуба 21 из Смедеревске Паланке, зборник “ Тријумф љубави и вина“ у оквиру манифестације „Дани песме и вина“ у Тополи.

Један је од победника интернационалног књижевног фестивала „Тhink- Таnk- Тоwn“[7] 2011. Освојио је другу награду на такмичењу младих песника „Тимочка лира[8] 2012. Учествовао је два пута на КУМ-фесту у Црној Гори. Један је од аутора књижевног зборника младих са простора бивше Југославије - „РУКОПИСИ 34“. Његова песма „ Вода“ похваљена је од стране КК „ Рујно“ из Ужица на конкурсу за најбољу песму у 2011. години. Његова песма „Београд блуз“ уврштена је у зборник најбољих радова конкурса „Шумадијске метафоре“[9] 2013. Један је од аутора чији су радови одабрани за објављивање у зборнику 24. Међународног песничког конкурса “Гарави сокак“ 2013. Један је од победника конкурса „Реч у простору“ 2013, али и 2014. године.

Победник је 45. јубиларног Фестивала поезије младих у Врбасу и добитник награде „Станко Симићевић“ за најмлађег финалисту фестивала. Лауреат је 52. Фестивала културе младих Србије и добитник признања“ Тимочка лира“ 2013, које додељује Други програм радио Београда за најбољег песника фестивала. Освојио је прву награду на 2. Међународном фестивалу поезије и кратке приче „ Раде Томић“ 2013. Један је од победника конкурса за најискренију љубавну песму на XIII међународном конкурсу Клуба умјетничких душа из Мркоњић града 2014.

Лауреат је 7. Међународног фестивала поезије и кратке приче „ Душко Трифуновић“[10] 2013. Добитник је и прве награде на 5. Међународном фестивалу поезије и кратке приче „ Трифун Димић“[11] Лауреат је 5. Међународног фестивала поезије и кратке приче „ Магда Симин“ 2013. Лауреат је и 5. Међународног фестивала поезије и кратке приче „Станислав Препрек“ 2013, 3. Мултимедијалног фестивала у Пљевљима 2013, 4. Међународног фестивала књижевности „Војислав Деспотов“ , 5. Међународног фестивала књижевности „Михал Бабинка“, 3. Међународног фестивала „Павле Поповић“ , 5. Међународног фестивала „Јанош Сивери“ 2014, 3. Међународног фестивала поезије и кратке приче „ Раде Томић“ 2014, 1. Међународног фестивала поезије и кратке приче „Жарко Аћимовић“ 2014, 3. Међународног фестивала поезије и кратке приче „Михајло Ковач“ 2014 , 8. Међународног фестивала „Душко Трифуновић“ 2014 , 6. Међународног фестивала поезије и кратке приче „Магда Симин“ 2014, 6. Међународног фестивала поезије и кратке приче „Станислав Препрек“ 2014, 4. Милтимедијалног фестивала у Пљевљима и 5. Међународног фестивала „Војислав Деспотов“ 2014 , 7. Међународног фестивала „Михал Бабинка“ 2015, један од награђених аутора у категорији - најљепши љубавни сонет и циклус сонета на 14. Међународном конкурсу љубавне поезије, Клуба умјетничких душа из Мркоњић Града и један од одабраних аутора на престижном конкурсу часописа „Словословље“ 2015, победник је 4. Међународног фестивала „Павле Поповић“[12] 2015, фестивала „Јанош Сивери“ 2015, фестивала „Јоан Флора“ 2015, фестивала „Раде Томић“ 2015, фестивала „Михајло Ковач“ 2015.

Делатност у филмској продукцији

мини|Артфинале (Додела Видовданске награде; Београд, 2014)


Немања Драгаш је био члан студентског жирија за избор најбољих студентских филмова светских филмских Академија - “CILECT“ 2012. Учествовао је у организацији 40. Међународног филмског фестивала - ФЕСТ. Његов рад који се тиче критике три Хичкокова филма, објављен је у зборнику радова професора и студената Академије уметности у Београду. Одабран је као студент позоришне продукције за одлазак на Фестивал националних драма - Стеријино позорје 2013. са класом глуме проф. Мирјане Карановић.

Филмови, на којима је Немања Драгаш радио као продуцент:

  • И живи(м) сасвим
  • Хималаји (Документарни филм)
  • Нагон (Студентски филм)
  • И кроз грање и небо...
  • Чистач[8]
  • Гаврило (Наратор и асистент режије)[13]
  • Кашика (Филмски фестивал у Каиру и награда на филмском фестивалу у Сан Франциску)[14]
  • Хана или Метаморфозис
  • Даска која живот значи[15]
  • Вече Мике Антића (Мултимедијаллна представа)


Спољашње везе

Референце

Vorlage:Reflist


Категорија:Рођени 1992. Категорија:Српски књижевници Категорија:Српски песници Категорија:Чланови Удружења књижевника Србије